Trwała jakość światła - LED
Trwałość LED: trwała jakość światła
Im dłużej źródło światła jest w użyciu, tym więcej przynosi korzyści finansowych i ekologicznych. Pomimo nieznacznego obniżenia wartości strumienia świetlnego w trakcie eksploatacji, LED mogą pozostać w użyciu dłużej niż inne źródła światła. Potencjał techniczny technologii LED nie został jeszcze do końca wyczerpany. Z tego powodu LED to przyszłość oświetlenia.
Czynniki mające wpływ na niezawodność oraz trwałość pojedynczych LED.
Trwałość (L70B50) LED może bez problemu przekroczyć 50 000 godzin. W porównaniu z innymi źródłami światła LED bardzo rzadko się psują. Jedyną wadą jest nieznaczna redukcja strumienia świetlnego podczas okresu eksploatacji. LED praktycznie nie wymagają konserwacji przez cały okres pracy. Opisane poniżej czynniki wpływające na pojedynczą LED mogą także wpływać na cały moduł LED.
Czynniki wpływające na LED
Temperatura
Emisji światła towarzyszy wydzielanie ciepła, które ma wpływa na trwałość oraz strumień świetlny LED. Dotyczy to zarówno pojedynczych LED, jak i całych modułów. Z tego powodu konieczne jest, by rozproszyć ciepło poprzez optymalny sposób instalacji lub odpowiednie radiatory. Podstawowa zasada to: im mniejsza temperatura, tym dłuższa będzie trwałość LED.
Wpływ mechaniczny
Przyczyny wystąpienia naprężeń mechanicznych mogą być różne. Mogą one nastąpić podczas procesu produkcji, montażu lub sprzedaży LED, a także podczas użycia niektórych materiałów, w których pod wpływem dużych wahań temperatury powstają silne naprężenia. Jeśli LED są wystawione na działanie takich sił, może to negatywnie odbić się na ich trwałości, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia.
Zużycie energii
Każda LED i każdy moduł LED może działać w konkretnym zakresie natężenia prądu. Im niższe jest natężenie, tym mniej energii zostaje uwolnione i tym niższa jest emisja ciepła, co ma bezpośredni wpływ na trwałość LED.
Światło
Kształt i konstrukcja obudowy LED odgrywa ważną rolę w procesie starzenia się poszczególnych komponentów pod wpływem światła emitowanego przez chip. W wielu przypadkach wbudowany odbłyśnik starzeje szybciej przez kilkaset pierwszych godzin działania w wyniku działania wysokiego natężenia oświetlenia oraz luminancji światła emitowanego przez chip.
Wilgoć
Dioda elektroluminescencyjna, sama w sobie, jest wytrzymała oraz odporna na wibracje. Jeśli jest używana właściwie, problemu nie stanowi też wilgoć: koroduje nie sama dioda, ale różne części metalowe, styki i komponenty elektroniczne wewnątrz modułu LED, których korozja może w końcu doprowadzić do zepsucia modułu. Odpowiedni wybór materiałów w LED zapobiega korozji. Odporność na wilgoć jest też konieczna, aby osiągnąć najdłuższą możliwą trwałość modułów LED.
Substancje chemiczne
Wpływ związków chemicznych na LED może się znacznie różnić w zależności od miejsca stosowania diod. Z tego powodu, podczas projektowania instalacji oświetleniowej LED pod uwagę muszą być wzięte wszystkie warunki środowiskowe. Negatywny wpływ na trwałość LED mają m.in. następujące czynniki:
- Atmosfera sprzyjająca korozji (powietrze o dużej zawartości dwutlenku siarki)
- Klimat wybrzeża o średniej zawartości soli
- Przemysł chemiczny
- Baseny ze średnią zawartością chloru