Technologia przyszłości - LED
LED – technologia przyszłości
LED to zapowiedź rewolucyjnych zmian technologicznych. Ze względu na swoją nowatorskość technologia LED wymaga zmiany w myśleniu u projektantów, monterów oraz użytkowników. Decydujące zalety są wytwarzane dla użytkownika i przemysłu.
Poniżej przedstawiamy krótki opis tego, jak rozwinąć się może technologia LED w przyszłości:
LED czyni życie bardziej interesującym i zrównoważonym
Oświetlenie uliczne, samochodowe czy reklamowe – LED mogą być wykorzystywane w niemal każdym obszarze zastosowań. Mają liczne zalety w porównaniu z innymi technologiami oświetleniowymi. Bardzo długa trwałość, rewelacyjne nasycenie kolorów i wysoka wydajność to tylko kilka z nich.
Łatwe sterowanie oświetleniem w domu
Bardzo długa trwałość, możliwości prostego sterowania oświetleniem oraz nowoczesne projekty z wykorzystaniem kolorowych lub białych diod sprawiają, że LED jest stanowi doskonałe oświetlenie dekoracyjne dla domu. W przyszłości, nie będzie już potrzebne kupowanie pojedynczych lamp. Raz kupiona oprawa LED pozostanie w domach klientów przez bardzo długi czas. Atrakcyjne wzornictwo połączone z niskim zużyciem energii jest dokładnie tym, co cenią użytkownicy. Różnorodności form i możliwość dynamicznej adaptacji światła LED pozwala na lepsze projektowanie oświetlenia w strefach mieszkalnych.
Dynamiczna adaptacja światła dla polepszonej jakości życia.
Liczne testy oraz badania dowiodły, że różne sytuacje w życiu codziennym wymagają różnych scenariuszy oświetlenia. I tak neutralne białe światło z dużą domieszką niebieskiego podwyższa poziom koncentracji w pracy, podczas gdy światło ciepłobiałe jest idealne do stworzenia przyjemnej atmosfery, np. w barach. Użycie systemów sterowania oświetleniem współpracujących nadzwyczaj efektywnie z LED, ułatwia takie sterowanie oświetleniem, które umożliwia dopasowanie oświetlenia do wszystkich wymagań. W biurze, sklepie czy w przemyśle – LED polepszają komfort w każdej dziedzinie życia.
Długa trwałość lamp LED – mniejsza konieczność standaryzacji
W przypadku konwencjonalnych technologii oświetleniowych każda lampa przechodzi przez proces standaryzacji. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że trwałość oprawy zazwyczaj przekracza trwałość lampy.
Dla użytkowników końcowych opraw LED w przyszłości taki proces standaryzacji nie będzie konieczny. Powody są następujące: Po pierwsze, trwałość LED jest znacznie dłuższa niż w przypadku konwencjonalnych technologii oświetleniowych.W przyszłości, z punktu widzenia konsumenta prostszym rozwiązaniem będzie wymiana całej oprawy zamiast poszczególnych komponentów.
Dla producentów, jednakże, ujednolicenie nadal ma sens, czego przejawem są działania konsorcjum Zhaga promujące ujednolicenie zespołów świetlnych LED. Zastosowania, w których trwałość oprawy będzie dłuższa niż trwałość LED lub gdzie przewiduje się znaczne oszczędności poprzez ulepszenia LED, na pewno zostaną poddane standaryzacji. Takie zastosowania to najczęściej oświetlenie zewnętrzne.
LED spełnia wymogi prawne
Przepisy dyrektywy UE na temat Erp (ErP = produkty związane z energią) przewidują stopniowe wycofanie niewydajnych źródeł światła z produkcji. W ten sposób, po niewydajnych żarówkach, wycofane z produkcji zostaną także wysokoprężne lampy rtęciowe oraz niewydajne wysokoprężne lampy sodowe. LED zapewnia nadzwyczajną alternatywę dla konwencjonalnych źródeł światła o niskiej sprawności. Wiele miast przestawia się już na innowacyjne oświetlenie uliczne z oprawami LED. Zmiana na LED jest także wspierana przez liczne rządowe programy motywacyjne
Wniosek: LED – technologia oświetleniowa przyszłości
LED jest technologią przyszłości. Ze względu na swoje zalety LED oferują użytkownikom niezliczone korzyści. Jednakże, technologia LED wymaga od przemysłu lepszej komunikacji i promocji, dzięki której udałoby się podkreślić przewagę LED nad konwencjonalnymi technologiami. Długa trwałość i atrakcyjne wzornictwo opraw LED, a także wszechstronne zastosowanie to argumenty, które powinny skłonić do zainwestowania w tę technologię. LED pozwala na kreowanie indywidualnych rozwiązań. To jest właśnie to, czego potrzebuje świat zarówno dziś, jak i w przyszłości.